MENU
Ani Harabeleri - Aslanlı Kapı

Aslanlı Kapı için yorumlar kapalı Okunma: 7636 Ani Bölgesi

Aslanlı Kapı

Şehrin ana giriş kapısı olan Aslanlı Kapı iki büyük giriş kapısından oluşmaktadır. “Aslanlı Kapı”, adını yakın bir duvardaki aslan kabartmasından alır (Bunun bir zamanlar çeşme ağzı olduğu söylenir). Ani’nin ana girişi muhtemelen burasıdır. Buradan iç kalenin dibine kadar bir yol uzanır. Kapısı iki burçlarla koruluymuş. Sağ tarafındaki burç ağır hasar görmüştür, ancak sol tarafındaki hemen hemen orijinal yüksekliğini koruyabilmiştir.

Aslan Kabartması

Aslan Kabartması

Aslanlı Kapı’nın bulunduğu surların doğu yanındaki burç üzerinde, Selçuklu Sultanı Alparslan’ın şehri 1064 yılında fethetmesini belgeleyen dört satırlık Kufi İslami Kitabe mevcuttur.

Sultan Alparslan tarafından 1064 yılında 25 günlük bir kuşatmadan sonra fethedilen Ani, Anadolu’da Türkler’in ilk ele geçirdiği şehir unvanını alıyor. Alparslan şehir yönetimini bir Türk boyu olan Şeddadiler’e veriyor. Depremde tahrip olan şehir tepeden tırnağa onarılıyor ve ikinci bir yükseliş yaşıyor adeta. Şehir Malazgirt Savaşı’ndan yedi yıl önce ele geçirildiği için, hazırlık safhası ve geri karakol olma özelliği ile Malazgirt Zaferi’ne büyük katkıda bulunuyor.

Arslanlı Kapı ile bitişik burçların büyük kısmı, 1996-1997 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın dehşet verici ve amatörce restorasyonu sırasında fena zarar görmüştür.

Etiketler:

Yorumlara kapalı.