MENU
İpek Yolu Köprüsü

İpek Yolu Köprüsü için yorumlar kapalı Okunma: 11995 Ani Bölgesi

İpek Yolu Köprüsü

Ani’nin içinden geçen tarihi İpek Yolu’nun, Arpaçay üzerinden iki yakasını birleştiren köprünün inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak 10. yüzyıldan kaldığı düşünülmektedir. Düzgün kesme taşlarla inşa edilmiş olan köprünün kemer kısmı tamamıyla yıkılmıştır. Günümüze iki yakadaki büyük boyutlu ayakları ulaşmıştır. Zamanında 150.000 hatta belki de daha fazla insanı barındırmış bu şehir; İpek yolu boyunca Kafkasya, Orta Asya ve Çine kadar uzanan bir ticaret ağının duraklarından biri olmuştur!

Karşı tepede yüksek bir Ermeni sınır gözetleme kulesi ıssız Ermenistan toprakları üstünde bir düşman kulesi olarak göze çarpıyor. Vahşi rüzgarın sesinden başka ne bir ev ve ne de bir canlı var o topraklarda. Ve aradaki çok derin vadiden sessizce akıp gidiyor Arpaçay.

Ören yeri Anadoluya İpek Yolu üzerinden girişte ilk konaklama merkezi olduğundan, aynı zamanda bir ticaret merkezidir. Antik kentin zenginliği de buradan gelmektedir. Ören yerinin en eski tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlara kapalı.