MENU
Saray Kilisesi

Saray Kilisesi için yorumlar kapalı Okunma: 3684 Kilise & Manastır

Saray Kilisesi

Saray kilisesi sarayın avlusunda yer alır ve dik çatısının altında beşik tonozu olan küçük, tek sahınlı kilisedir. İçinde yarım daire apsis vardır ve içi keskin silmeli pilastrolarla kuvvetli bir şekilde vurgulanmıştır.

Bazı kişiler bu kilisenin 10. yüzyıldan kalma olduğunu iddia etmiştir ama basit zemin planı ve içinde kullanılan süsleme desenlerinin sadeliğiyle, belki 10. yüzyılda bir restorasyonun gerçekleştirilmiş olmasıyla birlikte daha erken bir tarihtendir. Bugün belki de yok olmuş bir yazıt, şu sözleri taşır: “Ben, Abisoğom, bu kiliseyi 622’de yaptırdım.”

İçinin süslemeleri, Arap istilası öncesi bir dönemi, belki de 7nci yüzyılın başlarını önerir. Bu süslemeler sıra dışıdır. Pilastrolar yivlidir ve başlıkları İyonik tarza yakın yıldızlı, rozetli, veyahut sarmal süslerin yerine hayvan oymaları ile oyulmuştur. Zikzak desenle yivli zarif yarı kolonlar, apsisi çerçeveler.

Daha sonra kilisenin kuzey duvarına dayalı iki katlı bir küçük şapel yaptırılmıştır; bu 13. yüzyıldan kaldığı tahminlenmekte ve bugün geriye sadece temelleridir.

Kilisenin güney duvarının tamamı yakın tarihte (muhtemelen 1966 depreminde) yanına doğru çökmüştür ve bugün yerde paramparça durur.

Etiketler:

Yorumlara kapalı.