MENU
Surp Stephanos Gürcü Kilisesi

Surp Stephanos Gürcü Kilisesi için yorumlar kapalı Okunma: 4104 Kilise & Manastır

Surp Stephanos Gürcü Kilisesi

Yapının inşa tarihini veren bir kitabesi yoktur ancak, üzerinde 1218 tarihli Gürcüce bir ferman yer almaktadır. Gürcüler şehri ilk olarak 1161 yılında ele geçirdiklerine göre yapı 1161 ile fermanın tarihi olan 1218 yılları arasında, olasılıkla 13. yüzyılın başlarında yapılmış olmalıdır. Surp Arak’elots Kilisesi ile Aslanlı Kapı arasında, ana yolun batısında yer almaktadır.

Kırmızı ve gri renkli düzgün kesme taşlarla inşa edilen yapıdan günümüze sadece kuzey duvarı ulaşmıştır. Ancak kalıntılardan, dışta doğu-batı yönünde dikdörtgen, içte tek nefli plana sahip olan yapının iki katlı olduğu anlaşılmaktadır. Doğuda yarım daire planlı bir apsisi vardır. Her iki kat da beşik tonozla örtülüdür ve yapı dıştan beşik çatıyla kapatılmıştır.

Mevcut kuzey duvar, eşit aralıklarla yerleştirilmiş iki sütunce üzerine oturtulan kademeli yarım daire kemerlerle bölümlenmiştir. Bu sütuncelerin arasına, duvarı üst seviyede sınırlandıran profilli kornişe kadar yükselen birer sütunce daha yerleştirilmiştir. Bu sütuncelerin üzerine ise, tonoz örtüyü destekleyen takviye kemerleri oturtulmuştur.

Doğudaki kemer gözüne kabartma olarak Meryem’in Elizabeth’i Ziyareti, bunun batısındakine ise Meryem’e Müjde sahnesi işlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlara kapalı.